Haber

Konya Büyükşehir Belediyesi 800 bin metrekare atıl araziye kuraklığa dayanıklı aspir dikti

Konya Büyükşehir Belediyesi, Kulu ilçesi Acıkuyu Mahallesi’ndeki 800 bin metrekare atıl arazisine aspir dikti.

Uluslararası Tarım Kentleri Birliği Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, kuraklığa dayanıklı bir yağ bitkisi olan aspiri hem bölge halkına tanıtmayı hem de ekonomiye katkı sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Acıkuyu Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi’ne ait 800 bin metrekare atıl araziye 2021’de nohut, 2022’de buğday, bu yıl ise yağlı bir bitki olan aspir ektiklerini belirten Altay, şunları kaydetti:

“Büyükşehir Belediyesi olarak atıl durumdaki arazileri tarımsal üretime kazandırmak için Kulu ilçemize bağlı Acıkuyu Mahallesi’nde 800 bin metrekarelik alana kuraklığa dayalı çalışma olan aspir bitkisini diktik. Bölge insanına yabancı olan bu bitkiyi tanıtmayı ve aspir ekimini yaygınlaştırarak ekonomiye katkı sağlamayı hedefliyoruz.Geçtiğimiz yıllarda atıl arazilere diktiğimiz işlerden elde ettiğimiz geliri kullandık. sosyal güçlendirme çalışmalarında. Aspir yağından elde edeceğimiz geliri inşallah yine sosyal donatı çalışmalarında kullanacağız. Üretim yaparken bölge halkının iş gücünden faydalanırken, tarım makinaları kiralayarak çiftçilerimizin bütçesine de katkıda bulunduk. bir yıl diliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu