Haber

Çin Telekom Sektörü Ocak-Kasım Aylarında İstikrarlı Büyüme Kaydetti

Çin’in güneybatısındaki Guizhou eyaletindeki kapsamlı ulusal büyük veri (Guizhou) pilot bölgesinin sergi merkezinde video izleyen bir çalışan, 26 Mayıs 2022. (Fotoğraf: Ou Dongqu/Xinhua)

PEKİN, 27 Aralık (Xinhua) — Resmi verilere göre, Çin’in telekomünikasyon şubesi, gelişmekte olan işletmeler ve hızla büyüyen yeni altyapı ile bu yılın ilk 11 ayında istikrarlı bir büyüme kaydetti.

Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’na göre, sektördeki şirketlerin birleşik faaliyet geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artışla 1,45 trilyon yuan’ı (yaklaşık 207,66 milyar ABD Doları) aştı.

Bakanlık, sektörün toplam iş hacminin geçen yılın sabit fiyatı üzerinden hesaplandığında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,4 arttığını söyledi.

Çin’in üç telekom devi China Telecom, China Mobile ve China Unicom’un internet veri merkezleri, büyük veri, bulut bilişim ve Nesnelerin İnterneti gibi gelişen hizmetlerden elde ettiği gelirler geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32,6 artarak 281,1 oldu. milyar. yuan çıkardı.

Sektör, yeni altyapı inşaatlarında da istikrarlı bir ilerleme kaydetmiştir. Çin’in 5G baz istasyonlarının sayısı, 2021 sonuna göre 862 bin artışla Kasım ayı sonunda 2,29 milyona yaklaştı. Şu anda 5G baz istasyonları, ülkedeki tüm mobil baz istasyonlarının yüzde 21,1’ini oluşturuyor.

Geçen ay sonunun getirdiği prestijle birlikte Çin’in üç telekom devinin 5G cep telefonu kullanıcı sayısı geçen yılsonuna göre net 187 milyon artarak 542 milyona yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu