Haber

Rusya ile Ukrayna arasında yeni mahkum değişimi

Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat’ta başlayan savaş devam ediyor.

Bu süreçte iki ülke arasında asker takası süreci de devam ediyor.

Rusya ve Ukrayna ortasında son esir değişimiyle toplam 220 kişinin serbest bırakıldığı bildirildi.

90 Rus askeri serbest bırakıldı

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, görüşmeler sonucunda esir alınan ve hayati tehlikesi bulunan 90 Rus askerinin Kiev yönetiminin kontrolündeki topraklardan geri döndüğü belirtildi.

Açıklamada, serbest bırakılan askerlerin tedavi ve rehabilitasyonları için Rus Hava Kuvvetlerine ait uçakla Moskova’ya nakledileceği belirtilirken, askerlere gerekli manevi ve tıbbi yardımın yapıldığı kaydedildi.

130 Ukrayna askeri serbest bırakıldı

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak da Telegram hesabından Ukrayna ile Rusya arasındaki esir mübadelesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Yine bir mahkum değişimi. 4’ü kadın 130 askerimizi geri getirebildik.”Yermak, bunlardan 87’sinin Mariupol’da esir alınan askerler olduğunu söyledi.

Bahmut ve Soledar bölgelerinden 35 asker getirdiklerini anlatan Yermak, “Bugün geri getirdiğimiz insanların çoğu ciddi şekilde yaralandı. Başkanımız Volodymyr Zelensky’nin dediği gibi, devlet her birine sahip çıkmalıdır. Kahramanlarımızın her biri, devletin onları önemsediğini hissetmeli.”terimini kullandı.

haberbuyukcekmece.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu