Haber

Mısır’daki Büyük Piramit’te 9 metre uzunluğunda gizli bir koridor keşfedildi

– Mısır’daki Büyük Piramit’te 9 metre uzunluğunda bilinmeyen bir koridor keşfedildi

KAHİRE – Mısır’ın başkenti Kahire yakınlarındaki Giza’daki Büyük Piramit’te, ana girişin üzerinde 9 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğinde bir iç koridor keşfedildi.

Mısır’ın başkenti Kahire yakınlarındaki Giza’da bulunan, dünyanın 7 mükemmelinden biri olan Büyük Piramit’te yeni bir keşif yapıldı. ScanPyramids Projesi’nden bir grup bilim insanı, ana girişin üzerinde 9 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğinde gizli bir iç koridor tespit etti. Yetkililer, batı koridorunun piramidin pullarını girişin veya şu anda keşfedilmemiş diğer odaların etrafına yeniden dağıtmak için inşa edilmiş olabileceğini söylediler.

İlk olarak 2016 yılında muografi adı verilen bir görüntüleme tekniğiyle tespit edilen boşluk, kozmik ışınlara dayalı bir görüntüleme yöntemiyle ortaya çıkarıldı.

Mısır Yüksek Konseyi Eski Eserler Başkanı Mostafa Waziri yaptığı açıklamada, “Koridorun altında veya sonunda ne olduğunu bulmak için ne yapabileceğimize bakmak için taramaya devam edeceğiz.” dedi.

Dünyanın en eski ve en büyük anıtlarından biri olan 146 metre yüksekliğindeki Büyük Piramit, MÖ 2609-2584 yılları arasında hüküm süren Firavun Khufu veya Cheops tarafından dördüncü hanedan döneminde Giza platosunda inşa edilmiştir. Büyük Piramidin nasıl inşa edildiği konusunda bir fikir birliği yoktur.

muratpasa-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu